Kokios pagrindinės rizikos kyla sudarant naudoto automobilio pirkimo-pardavimo sutartį ir kaip jų išvengti?
Valstybės įmonės „REGITRA“ duomenimis, vidutinis šalies keliais važinėjančių transporto priemonių amžius siekia beveik 15 metų. Ši statistika akivaizdžiai patvirtina, kad didžioji dalis transporto priemonių įsigijimo sutarčių yra sudaromos dėl ne vienus metus naudotų automobilių, kurių kiekvieno naudojimo istorija gali nustebinti (maloniai arba ne visai) naująjį automobilio savininką.
Teisines ir buhalterines paslaugas teikiančios įmonės „Justicija“ teisininko, advokato padėjėjo Edvino Štrimaičio aiškinimu galiojantis Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas (toliau – CK) nustato pareigą sudaryti automobilio pirkimo-pardavimo sutartį raštu. CK yra nustatyti duomenys, kuriuos pardavėjas privalo perduoti pirkėjui nurodydamas juos sutartyje. Dažniausiai sudarant automobilio pirkimo-pardavimo sutartį ji yra surašoma pagal valstybės įmonės „REGITRA“ formą, kurioje formaliai yra sudaroma galimybė pateikti visus privalomus duomenis. Tačiau, įvertinus tai, kad minėtoje sutarties formoje informacija yra pateikiama anketos principu, reikia pripažinti, jog dažniausiai realiaiyra pateikiama tik bendro pobūdžio informacija apie automobilį, o duomenys apie jo trūkumus ir eismo įvykius, kuriuose automobilis buvo apgadintas, yra nepateikiami.
Teisininkas, advokato padėjėjas Edvinas Štrimaitis pažymi, jog dažniausiai praktikoje pasitaikanti situacija yra kai pirkėjas, įsigijęs naudotą automobilį ir pradėjęs jį eksploatuoti, pastebi jo trūkumus, kurių nepastebėjo apžiūrėdamas perkamą automobilį. Būtent tada ir kyla pirkėjo ir pardavėjo ginčai, nes dažniausiai pirkėjas lieka nusivylęs įsigytu automobiliu, kurio pardavimo skelbime dažnai nurodoma, jog jis yra „idealios būklės“ ir pan., o pardavėjas, gavęs pirkėjo pretenziją, nesutinka sumažinti parduoto automobilio kainos arba grąžinti pinigus ir pasiimti parduotą automobilį. Tokiu atveju pirkėjas, neturėdamas kitos išeities ir manydamas, kad buvo pažeistos jo teisės, kreipiasi į teismą.
Suprantama, kad kiekviena situacija yra individuali, tačiau teismų praktika leidžia išskirti tam tikrus panašių situacijų sprendimo bruožus ir pirkėjo bei pardavėjo teisių ir pareigų santykį. Todėl kiekvienas asmuo, prieš pirkdamas naudotą automobilį ar kitą naudotą transporto priemonę, turėtų atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Visų pirma, pirkdamas naudotą automobilį pirkėjas negali ir neturėtų tikėtis, kad jo savybės ir būklė bus ideali ar artima naujo automobilio būklei. Svarbu ir tai, kad remiantis CK 6.328 straipsnio 1 dalimi, pirkėjas turi teisę prieš mokėdamas ar prieš priimdamas daiktus juos patikrinti bet kokioje vietoje, bet kokiu laiku ar metodu, kurie atitinka protingumo kriterijus. Todėl pirkėjas visada turėtų įsitikinti įsigyjamo automobilio būkle ir kokybe prieš sutarties sudarymą, o ne tikrinti jį po įsigijimo.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra nurodęs, kad tai, jog automobilis buvo netinkamos kokybės, privalo įrodinėti pirkėjas (civilinės bylos Nr. e3K-3-505-686/2016). Tai reiškia, kad pirkėjas, nusprendęs savo pažeistas teises ginti teisme, privalės teismui teikti įrodymus, jog automobilis perdavimo metu neatitiko kokybės reikalavimų, turėjo tam tikrų defektų, trūkumų ir jo eksploatuoti nebuvo galima nuo pat įsigijimo momento.
Taigi kiekvienas pirkėjas, nusprendęs įsigyti naudotą automobilį, neturėtų rizikuodamas pasitikėti pardavėjo vienašališkai pateikiama informacija apie automobilį, o turėtų prieš sutarties sudarymą pasirinktu būdu (tokias paslaugas teikiančio subjekto pagalba) patikrinti įsigyjamą automobilį ir tik gavęs patikrinimo rezultatus galutinai nuspręsti dėl sutarties su pardavėju sudarymo. Priešingu atveju, pirkėjas rizikuoja ne tik nusivilti naujuoju pirkiniu ir patirti papildomas išlaidas dėl jo remonto, tačiau dažniausiai negali tikėtis ir palankaus sprendimo teisminio ginčo metu.
Čia pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Dėl išsamios situacijos ir teisės aktų analizės, teisinės konsultacijos galite kreiptis elektroniniu paštu edvinas@justicija.eu.
Parengė:
Teisės ir verslo konsultacijas, buhalterines paslaugas teikiančios įmonės
UAB “Justicija” teisininkas, advokato padėjėjas Edvinas Štrimaitis