Įmonėje žadama pertvarka ir nerimauju, ar manęs neatleis iš darbo – esu neįgali ir viena auginu vaiką. Ar tai suteikia kokių nors garantijų?
Socialiai pažeidžiami asmenys, pvz., neįgalieji, sergantieji psichikos ir (arba) lėtinėmis ligomis, senyvo amžiaus žmonės, ilgą laiką nedirbantys ir dėl to savo kvalifikaciją praradę asmenys, kvalifikacijos neturintys jauni (nuo 18 iki 25 metų) darbuotojai – yra jautresni socialiniams ir ekonominiams iššūkiams ir rizikoms, turi mažiau resursų su jais sėkmingai susidoroti. Naujasis darbo kodeksas užtikrina socialinį darbuotojų saugumą, kartu užtikrindamas tinkamą socialiai pažeidžiamų asmenų apsaugą.
Trumpai galima išskirti šias normas, apimančias minėtų asmenų apsaugą:
- pažeidžiami asmenys gali susitarti su darbdaviu dėl ne viso darbo laiko. Neįgaliesiems, slaugantiems šeimos narį, neseniai pagimdžiusioms ar krūtimi maitinančioms moterims netaikomas 30 dienų prašymo darbdaviui pateikimo dėl darbo dienos laiko trumpinimo terminas. Taip pat išvardintiems asmenims negalioja sutrumpinto darbo laiko termino, ilgesnio nei vieneri metai, apribojimas.
- Remiantis motyvuotu darbuotojo prašymu gali būti keičiamos sutarties sąlygos, jei jos aiškiai yra įvardijamos kaip nerekomenduojamos tokiam darbuotojui (nerekomenduojama dirbti aukštyje, kelti daugiau kaip 10 kg. ir pan.).
- pažeidžiami darbuotojai turi pirmenybės teisę būti palikti darbe, kai darbuotojai atleidžiami esant perteklinei darbo funkcijai. Kitaip tariant, darbdavys privalo užtikrinti, kad šie darbuotojai bus palikti darbe, jei jų specialybė tokia pat kaip kitų atleidžiamų darbuotojų.
- Darbo kodeksas įtvirtina apribojimą nutraukti darbo sutartį su besilaukiančia moterimi, jei yra pateikta šį faktą patvirtinanti medicininė pažyma. Darbo sutarties darbdavys negali nutraukti iki kūdikiui sukaks keturi mėnesiai.
- Neįgalieji bei vieni auginantys vaiką iki 14 m.turi ilgesnes kasmetines atostogas, tai yra 25 d. d.
Informacija paviešinta www.socdialogas.lt