Nusprendus išeiti iš darbo savo noru be svarbių priežasčių reikėtų vadovaujantis Lietuvos Respublikos Darbo Kodekso 55 straipsnio 1 dalimi, kuri reglamentuoja, kad neterminuota darbo sutartis arba terminuota darbo sutartis gali būti nutraukta darbuotojo rašytiniu pareiškimu, apie tai įspėjus darbdavį ne vėliau kaip prieš dvidešimt kalendorinių dienų.
Atkreiptinas dėmesys, jog prašymas gali būti pateiktas atostogų, ligos metu. Taip pat galima kartu pateikti ir prašymą išleisti kasmetinių atostogų. Suėjus terminui darbdavys privalo nutraukti darbo sutartį, o darbuotojas nutraukia darbą įmonėje.
Svarbu paminėti, kad darbdaviui sutikus, Jums nereikės įmonėje dirbti dvidešimt kalendorinių dienų po prašymo pateikimo, kadangi darbdavys turi teisę terminą sutrumpinti. Visgi, darbdaviui nesutikus Jūsų atleisti anksčiau, Jūs privalote dirbti iki atleidimo dienos, kitaip Jums neatėjus į darbą tai bus traktuojama kaip pravaikšta.
Atsakant į Jūsų klausimą, jei darbdavys sutiks su trumpesniu atleidimo terminu, Jums nereikės įmonėje iki atleidimo dirbti dar dvidešimt kalendorinių dienų, tačiau jei nesutiks – privalėsite dirbti iki atleidimo dienos.
Živilė Azaravičienė, UAB „Justicija“ teisininkė